zayno2000
zayno2000 zayno2000
  • 21-09-2017
  • Mathematics
contestada

Along the Oregon trail the trading post in fort Laramie, Wyoming, sold a 16 pound of beef je rky for 5.92 what was the cost per pound

Relax

Respuesta :

mcastorena17
mcastorena17 mcastorena17
  • 21-09-2017
You need to divide the amount from the quantity
So 5.92 divide by 166= $0.37 per pound.
Answer Link

Otras preguntas

For what reason did immigrants from Ireland and England move to the U.S. during the late 1800s? 1) to escape religious persecution 7 2) to escape poverty 3) esc
1.What are pollen grain? 2. what is an embryo?​
The cost of 12 pairs of shoes is $960. what is the cost of 1 pair of shoes?
Q3. Explain any one congruency Property with real world example
Please answer this correctly
Colin got 16 out of 80 correct in his test. What fraction of the marks did he get correct? Give your answer in its simplest form.
Please answer this correctly
What is the product of (7X squared Y cubed)(3X to the fifth power Y to the eighth power)
What is the area & perimeter of this figure?
What is the domain of the function f(x)= x+1/x^2- 6x+8 all real numbers all real numbers except -1 all real numbers except-4 and -2 all real numbers except 2 a