PearlJam4646 PearlJam4646
  • 22-02-2024
  • Mathematics
contestada

The cost of a 355-ml can of juice is $1.25 in a vending machine. A 1.89-l carton of the same juice costs $3.89 at the grocery store. How much would you save per ml if you bought juice from the grocery store instead of the vending machine? (Hint: 1 L equals 1000 ml)

a) $0.002 per ml
b) $0.004 per ml
c) $0.006 per ml
d) $0.008 per ml

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

question says : are these triangles congruent
Want to help me out here?
Which expression represents the volume of the prism? x(x – 2) cubic units x(x 1) cubic units x2(x – 2) cubic units x2(x 1) cubic units
What effect will taking a dose of antibiotics that is too small have on the bacteria you are trying to destroy?
pls pls pls help ill give you a dollar :)
Solve for t. –17 = –9 + 4t
Mr. Silberman borrowed money for a computer for $1,500. He will pay $50 per month until it is paid off. Ms. Washington also borrowed money for a computer. The e
Please help me with this
If a giraffe eats 75 pounds of acacia leaves a day, how many grams would that be?​
At a high school, the probability that a student is a senior is 0.25. The probability that a student plays a sport is 0.20. The probability that a student is a