edemvor edemvor
  • 23-09-2022
  • Mathematics
contestada

4 ounces of Doritos for $4.20 or 16 ounces of potato chips for $6.40

Which is the better deal and by how much?

Relax

Respuesta :

Otras preguntas

6x+5=29 what is the answer help me
Rod and Reel, Inc. manufactures and sells fishing rods. The company uses the equation P = 25r – 12,500 to estimate its profit P on the sale of r fishing rods.
The volume of a pyramid with a square base is given by the expression 1/3s^2h, where s is the length of a side of the base and h is the height. Find the volume
what is the unit rate in dollars per hour if u have 3.5 hours equals $10
on Friday, i have got a test will it be alright if you tell me some french words many thanks
"what is the unit rate for vanilla to sugar if a recipe calls for 2 teaspoons of vanilla and 3/4 cup of sugar"
How did Brunelleschi build a dome that would not collapse??
which groups contains only molecules that are each assembled from smaller organic compounds?
why is London England further north than Ottawa Canada yet London is Warmer
A car travels with an average speed of 55 miles/hr. What is this speed in a. m/hr? b. km/s? c. m/s?