The price in dollars, y, of x pounds of almonds at
store A is given by the equation y = 9.25x.
Almonds at store B cost $8.50 per pound.
How much more do 4 pounds of almonds cost at
store A than at store B?

Relax

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

A:y=9.25(4)

B:y=8.5(4)

A:y=37

B:y=34

37-34=$3