kk7654 kk7654
  • 22-06-2018
  • Mathematics
contestada

A package of 25 mechanical pencils costs $5.75 How much does each pencil cost?

Relax

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 22-06-2018
Divide the package cost by the number of pencils in the package?

= $5.75 ÷ 25

= $0.23 per pencil


ANSWER: Each pencil costs $0.23.

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

If you were president in 1796, what three steps would you take to protect the United States from its more powerful neighbors?
Sylvan withdrew 2/5 of the amount in his savings account, and spent 7/10 of that money.  What fraction of his total savings does he still have?
If a yield sign is a regular polygon what is the measure of each angle
how did other nations contribute to the american revolution?
What is the initials for sodium chloride
how did other nations contribute to the american revolution?
analogies, allow:permit::find:
choose the plural noun that's spelled correctly?A Fathers-in-lawD Editor in chiefs
What is 47% of 164 while using a fraction to estimate the percent of each number.
the kind of lake that formed when a river meanders